Hit Counter
last modified...17 December 2001
disorder
(ankara)

 

 

DISORDER

 

 

INFLECTION
(Eylül 1995 DEMO) 

 

DEAD
(1996 DEMO) 

 

Disorder Eskişehir yolu
Kutlutaş Çınar Sitesi 
4. Blok 
No:23 06530 
Ümitköy - ANKARA

 

 

Ankara' lı bir grup olan "Disorder" 1992 yılının Eylül ayında kuruldu. Şu ana kadar iki demo çıkarmış durumdalar. Bunlardan ilki 1995' te kaydedilen "Infection" ismindeki demoları (5 parçadan oluşuyor ve toplam 18 dk.), ikincisi ise 1997'nin Şubat ayında çıkan "Dead" ismindeki demoları. Bunun haricinde şu ana kadar ki faaliyetleri arasında çıktıkları konserler var. Son demoları olan "Dead" de farklı olarak Türkçe sözlü parçalara yer vermişler. Grup kendilerini sınırlamadıklarını yalnızca kafalarına göre çaldıklarını söylüyorlar. Burak'a göre "önemli olan grubun duyulması ve underground müziği insanların kafasına çarpmasıymış. Sınırlı sayıda insana hitap ediyorsan istediğin kadar protest ol sesini kim duyar ki ? İsteyen özenmekte, özenti olmakta serbest; bu önemli değil nasıl olsa underground thrash, heavy metal, death, punk-core gibi... Müziklerin gerçek dinleyicileri grupları destekler diyor.   

     Disorder ... Band picture

 

SORU: Disorder' ın geçmişinden bahsetsenize biraz, nasıl oldu da Disorder oldu?
CEVAP: 1992 Eylül' ünden beri çalışmalırımızı sürdürüyoruz. İki demomuz var: "Infectıon" ve "Dead" adında ... Şu anki kadromuz : Cem Burak Akın (bas- vokal), Ozan Akça (gitar), Bülent Büyükgüral (solo gitar), Serdar İyigöze (davul)

SORU: Yaptığınız tür nedir tanımlayabiliyor musunuz?
CEVAP: Türümüzü tanımlamakta oldukça zorlanıyoruz, çünkü bu işe başlarken hiçbirşeyle kendimizi sınırlamak istemedik, biz yalnızca kafamıza göre müzik yapıyoruz, bu yüzden sabit bir tür yok.

SORU: Şimdiye kadar çıkardığınız demolar sizi ne derecede tatmin etti? Hedeflediğiniz noktaya varabildiniz mi?
CEVAP: Şu ana kadar iki demo çıkardık. İlki "INFECTION" pek şimdilerdeki müziğimizi yansıtmıyor; ama ikinci demo "DEAD" bizi tatmin etti diyebilirim. Tabii bu istediğimiz yere geldik anlamında değil, çok farklı projelerimiz var ve nakit- vakit sıkıntısı çekiyoruz; ama bunlar engel değil, farklı bir dünya hayal ettik ve eninde sonunda bu gerçekleşecek...

SORU: Kaç konsere çıktınız, konser tecrübesi bir grup için ne kadar önemli; stüdyo ortamı ile konser ortamının farkı nedir?
CEVAP: Toplam 4 konser oldu. Konser performansı bir grup için çok önemli, stüdyoya giren adam tek başına da kaset yapabilir, ama konserde uyum lazım, dinleyici ile diyalog kurmak gerekli; bu da zamanla olacak birşey. Konser performansı olarak 2 sene öncesine göre çok daha iyi olduğumuzu düşünüyorum, ama daha iyi olmalı...

SORU: Şarkı sözlerini  yazma işini kim yapıyor; sözlerle insanlara birşeyler iletme çabanız var mı; besteler kime ait; cover yapıyor musunuz?
CEVAP: Sözleri genelde ben (Cem Burak Akın) yazıyorum; bazen iyi arkadaşlarımın yazdığı sözleri de kullandığımız oluyor. Mesaj vericez falan gibi bir derdimiz yok, her gün düşündüğümüz, üzerinde yerli yersiz kafa yorduğumuz konular lirik olabiliyor. Besteler ise grupça oturup yapılıyor; bizim için müzik daha önemli, herkes kafasına göre çalıyor parçayı ve sonunda ortaya birşeyler çıkıyor. Zorunlu kalmadıkça cover yapmıyoruz; kendi bestelerimizi çalmak daha zevkli. En son Tuborg Rock Festivali' nde çalmak zorunda kalmıştık, pek hoşumuza gitmedi.

SORU: Genelde dinlediğiniz müzik türleri nelerdir; bunlardan başka sizi etkileyen birşeyler var mı?
CEVAP: Elemanların dinlediği müzikler farklı ... Genelde eski rock, jazz, hard-rock, heavy-metal, hard-core, trash, doom ve death gibi geniş bir yelpaze yayılıyor dinlediklerimiz. Müziğin türünden çok ruhunun olması önemli. Elektronik müzikten pek hoşlanmıyoruz.

SORU: Disorder' a ille de yeni bir imaj verilseydi, ne olurdu?
CEVAP: Üff, nasıl soru bu yaaa... Çok düşündük, ama gruba bir imaj bulamadık. Aslında gereksiz, çünkü davulcularımız başlı başına imaj adamı, o da yetiyor bize...

SORU: Grup olarak gelecekte yapmak istedikleriniz, idealleriniz?
CEVAP: İdealler, hayaller o kadar uzak görünüyor ki... Uzak geleceği bilmiyorum ama yakında bir albüm ve büyük konserler istiyoruz, bunun için çalışıyoruz.

SORU: Gruplararsı dayanışma ve undergroundun desteklenmesi hakkında neler düşünüyorsunuz?
CEVAP: Maalesef yeterli sayıda grup yok, var olanlar da yokluk içinde oluyor ve birbirlerine bok atmakla uğraşıyorlar, konser organizasyonları çok zor, üniversiteler dışardan gruplara destek vermiyorlar, stüdyolar çok pahalı, çok az fanzine var ve okuyucuya ulaşmıyor, bütün bunlara karşı ortada didinip duran insanlar var ve ben geleceği biraz umutlu görüyorum.

SORU: Türkiye'de gerçek bir underground piyasa var mı?
CEVAP: Bir underground piyasa var, ama gerçek mi sanal mı belli değil... Plak şirketleri ve yerel sponsörler destek verirlerse ortalık canlanacak. Burada iş grupalara düşüyor, daha çok tanıtım ve ciddi düşünmek lazım. Karı kız ayaklarına müzik yapılmaz, seyirci konserde azsın diye de yapılmaz. Bu yaptığımız şeyi herkes gürültü olarak niteliyor... HAYIR!!! Önce yaptığımız işe saygı duyalım, başarı daha sonra gelir.

SORU: Grup olarak artılarınız, eksileriniz neler, bir özünüzü eleşirirseniz?
CEVAP: Artılar: arkadaş olarak iyiyiz, uyum iyi ve çalışmalardan zevk alıyoruz. Eksiler: fazla çalışamıyoruz ve yeterli malzememiz yok. Ayrıca hiçbirimiz yemek yapmayı bilmiyoruz, uzun süren tatillerde, çalışma yaparken ya aç kalıyoruz ya da yumurta, makarna filan yiyiyoruz, kötü oluyor, ev kokuyor...

SORU: Etkilendiğiniz ve örnek aldığınız gruplar?
CEVAP: Öyle sabit grup falan yok. Örnek aldığımız gruplar değişiyor, ama müziğe bu etkileri yansıtmıyoruz.

SORU: Sizce stüdyoya giren her grup demo çıkartmalı mı?
CEVAP: Hayır. Demoyu insanlara para karşılığı sattığımıza göre, dinleyici gruptan kalite bekler, ve bu onun doğal hakkıdır.

SORU: Yurtdışı ile bağlantılarınız var mı?
CEVAP: Yurtdışı ile bağlantımız yok. Türkiye içini hedefliyoruz, zaten parçalarımızın bir bölümü Türkçe sözlü.Yerli gruplardan birkaçı ile yazışıyoruz.

SORU: Türkiye'de "Bunlar adam olmuş" ve "Bunlar adam olacak" diyebileceğiniz gruplar var mı?
CEVAP: Bunlar adam olmuş :NEKROPSİ, ATHENA, ANKH, KRAMP, ANGEL'S SKULL, MY GARDEN. Bunlar yakında adam olacak : POGO'S NOT FIGHT, RUBIAT, SOMETHING'S WRONG.

SORU: Disorder ne demek, nereden çıktı bu isim?
CEVAP: Disorder; bozuk, düzene uymayan, düzensiz, sıradışı ve tıp dilinde rahatsız anlamına geliyor. Eski vokalisti Kemal (bazil) kura çekmek suretiyle seçmişti, bizim de hoşumuza gitti.

SORU: Kendinizi sıradışı insanlar olarak tanımlayabilir misiniz? Toplum baskısının ne kadarını üzerinizde hissediyor sunuz?
CEVAP: Disorder' in anlamı sıradışı, ama biz pek öyle değiliz. (Serdar hariç.). Sokaktaki insandan pek bir farkımız yok, düşüncelerimiz belki biraz farklıdır. Toplum baskısı yalnız bize değil, herkese basıyor. Ama sosyal yaşantının kuralı var ve her ne kadar istemesek de bunlara uymak zorundayız.

SORU: Bir grubun kurulması, ilerlemesi, ve kadrosunu koruması nelere bağlı olabilir?
CEVAP: Arkadaşlık, içtenlik gibi şeylere bağlı bence. Müzikal yetenek   ikinci planda gelir. Önce grup elemanlarının birbirini tanıması gerekir.

SORU: Müzik yapmak ve dinlemek, hayatınızın ne kadar zamanını alıyor?
CEVAP: Keşke bütün zamanımızı müziğe ayırabilsek, okul bitince belki bu konuya biraz daha fazla zaman ayırırız diye düşünüyoruz.

SORU: Bir müzik türünü dinlerken, bir hayat felsefesine sahip olmak ne derecede önemli? Sizce özenti olarak metal- rock müzik dinleyen ve bohem giyinen insanların sonu ne olacak?
CEVAP: Rock isyandır, rock başkaldırıdır. Giyim tarzı önemli değil, kafa yapısı önemli. Müzik dinlerken damarlarında o kanı hissediyorsan, tamam; ama bir moda değil ki, özenmek veya giyinmek kuşamını ona göre ayarlamak saçma. Bu insanlar için rock yaşam tarzı değil, yalnızca gelip geçen bir rüzgar ...

SORU: Yasal kaset çıkaracak mısınız?
CEVAP: İkinci demodan sonraki hedefimiz yasal kaset. Bunun için yeterli olduğumuzu düşünüyoruz, ama demo tanıtımı için biraz zaman geçmeli.

SORU: Türkiye' deki konser seyircisini nasıl buluyorsunuz: konserlere ilgi nasıl?
CEVAP: İlk konserlerde hep üniversite seyircisine çaldık; insanlar garip garip baktılar; alışık değiller bu müziğe... Piyasa konserleri tamamen farklı oluyor; insanlar hoplayıp zıplıyor, güzel bir elektrik oluşuyor. Konserlere ilgi güzel. Seyirci iyi grupla kötü grubu ayırt edebiliyor.

Disorder konser fotosu :))

SORU: Ayna, Kargo, Af gibi gruplar size ne ifade ediyor?
CEVAP: Bir dergide şöyle birşey okumuştum: "Profesyonel müzisyenler ticari amaçla müzik yaparlar" gibi bir şeydi. Yani para kazanmıyorsan amatör oluyorsun, öyle mi? Saçmalık ve öküz bo.u; görüyoruz profesyonelleri. Yaa, bu insanlar neden hep aşk meşk konulu sözler yazarlar; çünkü aşk güzel, rating iyi, para akıyor, insanlar dinliyor, çünkü bu hafif müzik, kafa yormaz, işe giderken, evde, orada burada dinlenebilir; diğerleri ağır, gürültülü müzik; neden? Çünkü dinleyince adam sana hergün duymak istediğin şeylerden bahsediyor, kafanı duvarlara çarpıyor. Kargo, Af, Ayna gibi gruplar acınacak durumdalar, ama bunun farkında değiller; para için ruhlarını satacak kadar körler çünkü.

SORU:  Son bir mesaj?
CEVAP: Medyanın karalamaya çalıştığı bir topluluğun içindeyiz hepimiz; bu yüzden UYUŞTURUCUYA HAYIR!!!!!  Hayalleriniz varsa kimse sizi yıldırmamalı, gerçekleştirin onları ....

 

 

 

dnadeath ana sayfa - mainpage
Radio Dna DEATH
Konserler  Haberler-News
ilan panosu 
e-mail chat room |  arama-search |  teşekkürler-thanks to |  ziyaretçi defteri-guestbook
gruplar
|  barlar |  müzik firmaları |  dergiler/fanzinler yayın yapan siteler grup tanıtımı yapan siteler
garip
beleş yaşıyoruz |  geberin gülmekten |  donanım-hardware |  programlar-software